Shows we have hosted since 2011:

2011
Marissa Nadler (US)
Anna Järvinen (SE)
King Creosote & Jon Hopkins (SCT)
Cat Martino (US)
John Vanderslice (US)
Little Gang (SE)
Basia Bulat (CA)
The Hidden Cameras (CA)
Säkert! (SE)
Telephones (NO/DE)
Fjorden Baby! (NO)
Active Child (US)
Handsome Furs (CA)
Gold Panda (UK)

2012
Twin Shadow (US)
The Pains of Being Pure at Heart (US)
Put Your Hands Up For Neo-Tokyo (NO)
Dissapears (US)
Stockhaus (NO)
Motorpscyho (NO)
Moonface with Siinai (CA/FIN)
Dirty Beaches (CA)
AU (US)
Cass McCombs (US)
Junior Boys (CA)
Nguzunguzu (US)
Rangleklods (DK)
Burning God Little (NO)
Leiv Reed (NO)

2013
A Place To Bury Strangers (US)
Heroes & Zeros (NO)
The Embassy (SE)
Dungen (SE)
Motorpsycho (NO)
Chelsea Light Moving w/ Thurston Moore (US)
Mount Eerie (US)
R. Stevie Moore (US)
Bleached (US)
Sklitakling (NO)
Tellef Raabe (NO)
Daughter (UK)
No Age (US)
The Fresh & Onlys (US)
Scout Niblett (UK)
Youth Lagoon (US)
A Grave With No Name (UK)
Unknown Mortal Orchestra (US)
Jens Lekman (SE)
House by the Lake (NO)
Junk Machine (NO)
Merchandise (US)
Dirty Beaches (CA)
Mariam the Believer (SE)
Ringo Deathstarr (US)
Beach Fossils (US)
Ice Cream Cathedral (DK)
Blouse (US)
Weekend (US)

2014 
Holograms (SE)
Sun Age (NO)
Gold Panda (UK)
Pandreas (NO)
Efterklang (DK)
Maria Skranes (NO)
Motorpsycho (NO)
Lee Ranaldo and The Dust (US)
Farao (NO/UK) -avlyst/utsatt-
The Pains of Being Pure at Heart (US)
Neko Case(CAN)
Heidi Goodbye (NO)
Jonathan Wilson (US)
Cloud Nothings (US)
Shakanaka (NO)
Einar Stray Orchestra (NO)
Bear in Heaven (US)
I Was A King (NO)
Scout Niblett (UK)
Operators (CAN)
Basia Bulat (CAN)
Patrick Wolf (UK)
Moonface (CAN)
Bendik (NO)
Damien Jurado (US)
Adna (SE)
Lower (DK)
Wye Oak (US)
Dark Times (NO)
Burning God Little (NO)
Sleep Party People (DK)
Pandreas DJ-set (NO)
Stephen Malkmus & The Jicks (US)
Hvitmalt Gjerde (NO)
Team Me (NO)
Ludvig Moon (NO)
Sun Age (NO)
Nils Bech (NO)
Mayhem (NO)
Blodhemn (NO)
Thyruz (NO)
Owen Pallett (CAN)
Foxes in Fiction (CAN)

2015
Bendik (NO)
Inuuro (NO)
Olof Arnalds (IS)
Anna Järvinen (SE)
Frøkedal (NO)
Grouper (US)
Swans (US)
Okkyung Lee (KR)
Morgan Delt (US)
Dr Crook’s Magic Playground (NO)
The Amazing (SE)
Kongle (NO)
Dråpe (NO)
Gold Celeste (NO)
Earth (US)
Electric Eye (NO)
Howlin’ Sun (NO)
J Mascis (US)
Unknown Mortal Orchestra (US)
Great News (NO) x2
Ought (CAN)
Owen Pallett (CAN)
Anna B Savage (UK)
Low (US)
Jessica Pratt (US)
Ferdigsnakka Live! (NO)
SOAK (IE)
Andy Shauf (CAN)
Basia Bulat (CAN)
Lamark (NO)
Coucheron (NO)
Chain Wallet (NO)
Lazervater (NO)
Møster! (NO)
Farao (NO)
Kristina Skyberg (NO)
Band of Gold (NO)
Dråpe (NO)
Mikal Cronin (US)
Shakanaka (NO)
The Thurston Moore Band (US)
Destroyer (CAN)
Jennifer Castle (CAN)
Ringo Deathstarr (US)
Moon Relay (NO)
Craft Spells (US)
COAST (NO)
Jaakko Eino Kalevi (FIN)

2016
Jenny Hval (NO)
Carmen Villain (NO)
Okay Kaya (US/NO)
Motorpsycho (NO)
Michael Gira (US)
Choir Of Young Believers (DK)
Ramasjang (NO)
Band of Gold (NO)
Jeffrey Lewis & Los Bolts (US)
Leiv Reed (NO)
Elephant w/Reine Fiske (NO/SE)
Sun Kil Moon (US)
Low (US)
Whitney (US)
Mothers (US)
The Weather Station (CAN)
Dungen (SE)
Basia Bulat (CAN)
No Age (US)
Panda Panda (NO)
Mountain Cloth (NO)
Anna of the North (UK/NO)
Klangstof (NL)
Cloroform (NO)
Racing Heart (NO)
Altaar (US)
Russian Circles (US)
Helen Money (US)
Okkultokrati (NO)
Second Pest (NO)
Blanck Mass (UK)
Stein Torleif Bjella (NO)

2017

The Hidden Cameras (CAN)
Hanna & Kerttu (FIN)
Undergrünnen (NO)
Syntax TerrOrkester (NO)
The Mystery Lights (US)
Pom Poko (NO)
HAJK (NO)
SOUP (NO)
Silver Apples (US)
Misty Coast (NO)
Liars (US)
The Mystery Lights (US)
Aldous Harding (NZ)
Elida Høgalmen (NO)
Smerz (NO)
Nite Jewel (US)
Whalesharkattacks (NO)
DJ Pika (NO)
Julie Byrne (US)
Nadia Reid (NZ)
Molly Burch (US)
Louien (NO)
Aldous RH (UK)
The Ruby Suns (US)
Soft Ride (NO)
Motorpsycho x 2 (NO)
Pom Poko @ Vill Vill Vest
Hajk @ Vill Vill Vest
Young Dreams @ Vill Vest
Ducktails (US)
Julianna Barwick (US)
Com Truise (US)
Loscil (CAN)
Simon Joyner (US)
David Nance (US)